Якісна питна вода – запорука здоров’я

Якісна питна вода – запорука здоров’я

Вода – це джерело життя, і від якості цього джерела залежить наше здоров’я. Чиста, збагачена природними елементами вода дає людині наснагу, тонізує, живить людський організм. І навпаки — брудна, перенасичена шкідливими речовинами вода, може стати причиною інфекційних захворювань (холери, черевного тифу, сальмонельозу, бруцельозу, лептоспірозу, гепатиту А) або отруєнь. Тому, питання якості «живильної вологи», яку ми вживаємо, набуває актуальності з кожним роком.

Якість питної води погіршується в усьому світі. Причинами цього є збільшення водоспоживання, людська діяльність, погіршення екологічної системи. Результат життєдіяльності людства, в першу чергу, позначився на якості доступних запасів прісної питної води. Недосконалість систем централізованого очищення води і критичний знос водопровідних мереж посилюють ці проблеми.

Особливу увагу треба звернути на воду з громадських та приватних криниць, тому що не завжди джерельна, колодязна вода на практиці виявляється кришталево чистою. Забруднити питну воду можуть весняні паводки, дощі, танення снігу, ґрунтові та стічні води, різні агрохімікати, які використовуються в сільському господарстві. Забруднення води має місце також в тих випадках, коли недалеко від колодязів розташовані приміщення для свійських тварин, вбиральні, вигрібні ями.

Основним нормативним документом, який регламентує якість питної води, є Державні санітарні норми та правила «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 12 травня 2010 року № 400 (ДСанПіН 2.2.4-171-10). Згідно зазначеного державного стандарту питна вода, призначена для споживання людиною, повинна відповідати таким гігієнічним вимогам: бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад.

Власники та балансоутримувачі джерел централізованого та нецентралізованого водопостачання повинні здійснювати систематичний виробничий контроль безпечності та якості питної води відповідно до вимог санітарних норм. Адже, єдиним способом оцінити якість та безпечність питної води є проведення лабораторних досліджень атестованою лабораторією.

Нагадаємо, що мікробне забруднення чи значна кількість певних хімічних домішок не змінюють суттєво органолептичні властивості води (смак, запах, колір), а відповідно і не викликають підозри щодо її безпечності, але можуть негативно впливати на здоров’я людини.

Колодязі загального користування обов’язково мають бути паспортизовані.

Отже, підсумовуючи викладене, рекомендуємо звертати увагу на те, яку питну воду ви вживаєте, та дотримуватись елементарних правил аби попередити її можливий негативний вплив на організм:

  • для питних потреб та приготування їжі використовуйте лише питну воду з перевірених джерел, кип’ячену або бутильовану воду;
  • створюйте достатній запас питної води при організації прогулянок, відпочинку на природі тощо;
  • для приготування їжі, миття овочів та фруктів, миття посуду використовуйте лише воду з відомих надійних у епідемічному значенні джерел;
  • при використанні бутильованої води звертайте увагу на маркування такого продукту – наявність інформації про виробника та його адресу, склад води, наявність документів, що засвідчують її якість, дату виготовлення, умови зберігання та їх дотримання при реалізації.

 

 

 

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Олександрійського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області.

Перейти до вмісту