Увага! Павутинний кліщ на соняшнику

Справжня літня спека (+25°С і вище), яку ми спостерігали в Україні в кінці травня – на початку червня, особливо на півдні та в центральній частині, спровокувала масове заселення рослин соняшнику та кукурудзи павутинним кліщем. Ще кілька років тому павутинний кліщ здебільшого вражав посіви сої, але зміна клімату призводить до поширення нових, нетипових для України видів, що несуть загрозу для інших культур, зокрема соняшнику.

Павутинний кліщ – дрібна рухлива комаха жовтого, білого, оранжевого або червоного кольору розміром від 1 до 2 мм.

Чим тепліші умови середовища, тим коротший цикл розвитку кліщів. За тривалої спеки (+30…+32°С) кліщі відроджуються з яєць через 6-9 діб.
Розвиток личинок та німф становить 10-14 діб. Розвиток одного покоління –16-20 діб. Протягом вегетаційного періоду шкідник може дати до 10-12 поколінь.

Кліщі заселяють переважно нижній бік листків, де живуть у павутині. Живляться соком рослин, проколюючи епідерміс листка, на якому з’являються спочатку світло-зелені плями, які згодом зливаються й утворюють знебарвлені ділянки (мармуровість). При цьому збільшується випаровування води, відбувається втрата хлорофілу та порушення функцій листкового апарату. Рослини відстають у рості, листки передчасно засихають та опадають, гинуть стебла. Це значно знижує врожайність, особливо на фізіологічно ослаблених посухою посівах, навіть якщо чисельність фітофагів не перевищує ЕПШ.

Павутинний кліщ є дуже складним об’єктом для контролю, в першу чергу це пов’язано з його біологічними особливостями. Для виявлення звичайного павутинного кліща рекомендують використовувати збільшувальне скло. Неозброєному оку вони можуть здатися звичайними плямами бруду. Кліщі можуть концентруватися на краях поля, особливо якщо поле оточене бур’янами. Але їх може рознести і вітром по всьому полю.

З метою надійного захисту культури від цих шкідників та оптимізації фітосанітарного стану протягом вегетаційного періоду застосовуються різні препарати. Часто для контролю кліщів аграрії застосовують інсектициди з акарицидною дією. Але це не завжди є правильне рішення. По-перше, у інсектицидів відсутня овіцидна дія – препарати не активні проти яєць, личинок та німфи, вплив відбувається тільки на імаго. По-друге, вони не ефективні за температури вище +25°С й мають нетривалий захисний період — всього 7-10 днів. По-третє, контактним інсектицидам важко потрапити на нижню частину листка – зону життєдіяльності кліща.

Тому для контролю павутинного кліща рекомендується застосовувати саме акарициди. Вони на відміну від інсектицидів контролюють яйця, личинки та німфи (за рахунок чого, захисний період складає понад 30 днів), стійкі до високих температур та сонячного випромінювання.
Обробку посівів акарицидами бажано починати до масової появи кліщів. Обов’язковою вимогою щодо застосування є забезпечення суцільного покриття площі та рясного змочування рослин під час проведення обприскування. При застосуванні пестицидів обов’язково слід враховувати рекомендації його виробника щодо умов застосування препарату.
Для подальшого регулювання чисельності шкідливих організмів з метою зменшення їх негативної дії на майбутній врожай нагадуємо про необхідність проведення постійного моніторингу фітосанітарного стану сільськогосподарських угідь, посівів та багаторічних насаджень.

Головний державний фітосанітарний інспектор Кіровоградської області      Тетяна ЛАПИЦЬКА

Перейти до вмісту